نکات کلیدی در رابطه با بهبود زخم های دیابتی

سه شنبه 12 مهر 1401
13:08
خبرنویس

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی یک زخم باز است که تقریباً در 15 درصد بیماران دیابتی اتفاق می افتد و معمولاً در پایین پا اتفاق می افتد. از کسانی که به زخم پا مبتلا می شوند، 6 درصد به دلیل عفونت یا مشکل دیگری مربوط به زخم، در بیمارستان بستری می شوند.

دیابت علت اصلی قطع عضو در ایالات متحده است و تقریباً 14-24 درصد بیماران دیابتی که به زخم پای دیابتی مبتلا می شوند نیاز به قطع عضو دارند. زخم پا قبل از 85 درصد قطع های مربوط به دیابت است. تحقیقات نشان داده است که ایجاد زخم پا قابل پیشگیری است.


علل

هرکسی که دیابت داشته باشد می تواند به زخم پا مبتلا شود. مردان مسن بیشتر در معرض زخم دیابتی هستند. افرادی که از انسولین استفاده می کنند ، نیز در معرض خطر ابتلا به زخم پا قرار دارند ، و همچنین بیماران مبتلا به دیابت کلیه ، چشم و بیماری های قلبی. اضافه وزن و استفاده از الکل و دخانیات نیز در ایجاد زخم پای دیابتی نقش دارد.

زخم ها به علت عواملی مانند: کمبود احساس درد در پا، گردش خون ضعیف، تغییر شکل پا ، تحریک (مانند اصطکاک یا فشار) و ضربه و همچنین دیابت مزمن ایجاد می شوند. برای افرادی که سالها دیابت دارند می توانند به نوروپاتی، کمبود توانایی احساس درد در پا به دلیل آسیب های عصبی ناشی از افزایش سطح گلوکز خون ، مبتلا شوند. آسیب های عصبی اغلب می تواند بدون درد اتفاق بیفتند و حتی ممکن است فرد از این مسئله آگاهی نداشته باشد. پزشک متخصص زخم می تواند با ابزاری ساده و بدون درد به نام مونوفیلامنت پا را از نظر نوروپاتی آزمایش کند.

بیماری عروقی می تواند زخم پا را وخیم تر کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. افزایش گلوکز در خون می تواند توانایی بدن را برای مقابله با عفونت بالقوه و همچنین ترمیم کند کاهش دهد.علائم

از آنجا که بسیاری از افرادی که دچار زخم پا می شوند توانایی احساس درد را از دست داده اند، در نتیجه درد نمی تواند یکی از علائم رایج باشد. اولین نشانه ای که ممکن است متوجه آن شوید شوید قرمزی و تورمی است با زخم همراه باشد و در صورت پیشرفت قابل توجه ، ممکن است بو وجود داشته باشد.

چه موقع باید به یک متخصص مراجعه کنید؟

پس از مشاهده زخم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. زخم پا در بیماران دیابتی باید برای کاهش خطر عفونت و قطع عضو، بهبود کیفیت زندگی و کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی، مورد درمان قرار گیرد.

تشخیص و درمان

هدف اصلی در درمان زخم پا، درمان به موقع است. هرچه زخم سریعتر بهبود یابد، احتمال عفونت کمتر است.

چندین فاکتور اصلی در درمان مناسب زخم پای دیابتی وجود دارد:


پیشگیری از عفونت

برداشتن فشار از منطقه

از بین بردن پوست و بافت های مرده

استفاده از دارو یا پانسمان بر روی زخم

کنترل گلوکز خون و سایر مشکلات سلامتی


همه زخم ها آلوده نیستند. با این حال، اگر متخصص عفونت را تشخیص دهد، یک برنامه درمانی آنتی بیوتیک، مراقبت از زخم و احتمالاً در شرایط وخیم بستری در بیمارستان را تجویز می کند.

برای جلوگیری از ابتلا به زخم ، مهم است:


سطح گلوکز خون را تحت کنترل دقیق نگه دارید.

زخم را تمیز و بانداژ کنید.

زخم را روزانه با استفاده از پانسمان یا پانسمان زخم تمیز کنید.

از پابرهنه راه رفتن خودداری کنید.


برای بهبود زخم، ممکن است از شما خواسته شود که کفش مخصوص، یا مهاربند استفاده کنید یا از ویلچر یا عصا استفاده کنید. این دستگاه ها فشار و تحریک ناحیه همراه با زخم را کاهش می دهند و به تسریع روند بهبود کمک می کنند.

علم مراقبت از زخم طی ده سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. تصور قدیمی "اجازه دهید هوا به آن برسد" اکنون دیگر برای بهبودی مضر شناخته شده است. ما می دانیم که روی زخم ها اگر پوشیده و مرطوب بمانند، سریعتر بهبود می یابند و خطر عفونت آنها کمتر است. استفاده از بتادین، پراکسید هیدروژن، جکوزی و خیساندن توصیه نمی شود، زیرا این اقدامات می تواند منجر به عوارض بعدی شود.مدیریت مناسب زخم، شامل استفاده از پانسمان و داروهای موضعی است. محصولات از نرمال نمکی تا فاکتورهای رشد، پانسمان زخم و جایگزین های پوستی وجود دارد که نشان داده شده است در بهبود زخم های پا بسیار موثر هستند.

برای بهبود زخم، باید گردش کافی خون در ناحیه زخم وجود داشته باشد. پزشک متخصص پا می تواند با آزمایشات غیرتهاجمی سطح گردش خون را تعیین کند.


کنترل دقیق گلوکز خون از اهمیت بالایی در طول درمان زخم پای دیابتی برخوردار است. همکاری نزدیک با یک پزشک پزشکی یا متخصص غدد درون ریز برای کنترل قند خون باعث بهبودی می شود و خطر عوارض را کاهش می دهد.


کلینیک درمان زخم اصفهان

گزینه های جراحی

اکثر زخم های آلوده پا بدون جراحی درمان می شوند. با این حال، اگر این روش درمانی ناموفق باشد، ممکن است جراحی مناسب باشد. نمونه هایی از مراقبت های جراحی برای از بین بردن فشار بر روی ناحیه آسیب دیده شامل تراشیدن یا برداشتن استخوان و یا اصلاح ناهنجاری های مختلف مانند انگشت چکشی ، یا "برآمدگی" استخوانی.
زمان بهبود به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل زخم، فشار وارد شده ناشی از راه رفتن یا ایستادن بر روی زخم، تورم، گردش خون، سطح گلوکز خون، مراقبت از زخم و مواردی که روی زخم اعمال می شود بستگی دارد. بهبودی ممکن است طی چند هفته اتفاق بیفتد یا به چندین ماه زمان نیاز داشته باشد.

جلوگیری

بهترین راه برای درمان زخم پای دیابتی در وهله اول جلوگیری از پیشرفت آن است. دستئرالعمل های پیشنهادی شامل مراجعه مداوم به یک متخصص است. پزشک متخصص غدد می تواند تشخیص دهد که آیا در معرض خطر ابتلا به زخم پا هستید یا خیر یا راهکارهایی برای پیشگیری از آن انجام می دهد.

اگر موارد زیر را داشته باشید در معرض خطر هستید:


نوروپاتی

گردش ضعیف

تغییر شکل پا (به عنوان مثال ، بانیون ، انگشت چکشی)

پوشیدن کفش نامناسب

قند خون کنترل نشده

سابقه زخم پا در گذشته


کاهش دادن عواملی که باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به زخم پای دیابتب می شوند مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، کلسترول بالا و افزایش قند خون در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی مهم است. پوشیدن کفش و جوراب مناسب کمک زیادی به کاهش خطرات می کند. پزشک متخصص می تواند در انتخاب کفش مناسب راهنمایی کند.

یادگیری نحوه بررسی پاها بسیار مهم است تا بتوانید هرچه زودتر متوجه زخم بشوید. هر روز پاها را بازرسی کنید - به خصوص کف پا و بین انگشتان پا - از نظر بریدگی ، کبودی ، ترک ، تاول ، قرمزی ، زخم و هرگونه نشانه غیرطبیعی. هر مشکلی که کشف شود باید در اسرع وقت به پزشک متخصص غدد پا گزارش شود. مهم نیست که چقدر ساده به نظر می رسند.

رمز موفقیت در ترمیم زخم شامل:


کاهش قند خون

بریدگی مناسب زخم ها

درمان هرگونه عفونت

کاهش اصطکاک و فشار

بازگرداندن جریان خون کافی

می باشد.


https://nilsar.com/i-19899/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DB%8C


[ بازدید : 3 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

تسمه دوبل 25 سانتی (10و20 تن)

دوشنبه 11 مهر 1401
13:28
خبرنویس

تسمه حمل بار یکی از ابزار های بسیار موثر در لیفتینگ و بعنوان جایگزینی برای سیم بکسل و زنجیر بار محسوب می شود. تسمه حمل بار از الیاف پلی استر تولید شده و از این رو نه تنها دارای انعطاف بسیار بالایی است بلکه برای لیفتینگ بار با سطوح حساس مانند سطح هواپیما، قایق، کشتی و انواع بارهای دیگر مناسب می باشد. تسمه حمل بار اغلب به شکل تسمه تخت که در واقع در دو سر خود دارای حلقه های چشمی برای بکارگیری با دیگر ادوات لیفتینگ است که در متراژ مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه اتصال تسمه حمل بار نقش بسیار موثری در تناژ بارگیری داشته و می تواند قابلیت بارگیری را تا 0.8 توان اسمی کم کرده (در حالت چوک یا خفگی تسمه) و یا تا 2 برابر توان اسمی تسمه حمل بار افزایش دهد. البته تسمه بار به شکل باز متری نیز تولید و عرضه می شود و از نمونه های کاربری آن بر روی تسمه جغجغه می باشد.

http://tahatools.com/i-11197/%D8%AA%D8%B3%D9%85%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84-25-%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AA%DB%8C-(10%D9%8820-%D8%AA%D9%86)[ بازدید : 5 ] [ امتیاز : 1 ] [ نظر شما :
]

انواع بوستر پمپ

جمعه 1 مهر 1401
10:31
خبرنویس

بطور کلی این دستگاه ها بسته به اینکه موتور محرکشان چه نوعی است و نوع کاربریشان چیست به دو دسته بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت تقسیم می شوند. موارد کاربرد نوع دور متغیر آنها، در سیستم های آبرسانی و آبیاری جهت مجتمع های مسکونی است. موارد کاربرد نوع دور ثابت آنها، در سیستم های آتشنشانی و اطفاء حریق می باشد. برای بالا نگه داشتن فشار سیستم نسبت به فشار حداقل مورد نیاز برای دبی از دور ثابت استفاده می گردد. این نوع از آنها هم در سیستم های بوستر پمپ آتشنشانی و هم آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از آنها در بین تامین کنندگان درخواست خرید بالاتری دارند. به طور معمول بوسترپمپ‌ های کوچک و بزرگ در انتقال آب شهری و سیستم های تصفیه، انتقال آب به ارتفاعات بالاتر استفاده می شوند.


دورثابت با پی ال سی و بدون پی ال سی

این دستگاه ها کاربرد بسیاری در مصارف آبرسانی ، آتشنشانی و آبیاری دارند. آن دسته بوسترهایی که با پی ال سی هستند دارای تنظیم کننده هوشمندی هستند که در زمان های تعیین شده مشخصی پمپ ها را خاموش و روشن می کند تا میزان استهلاک به حداقل برسد. دسته ای دیگر هستند که بدون پی ال سی هستند که پمپ ها از طریق کلیدهای فرمان دهنده به ترتیب در مدار قرار می گیرند.


بوسترپمپ های دور متغیر(اینورتر دار)

این دسته از آنها عمدتا جهت مصارف آبیاری و آبرسانی استفاده می گردند. این تجهیزات مجهز به یک قطعه هوشمند الکترونیکی هستند که سرعت آنها از 0 تا 100 سرعت تعیین شده تغییر می کند. در این سیستم ها سرعت گردش پمپ با تغییر فرکانس برق ورودی تغییر می کند.که به تبع آن منحنی فشار و دبی نیز دچار تغییر می گردد. به این صورت که در یک فشار ثابت و سرعت های گردش مختلف، دبی های مختلفی خواهید داشت. در یک بوستر دور متغير عمل روشن و خامــوش شدن پمـپ ها به نرمی انجام می شود. با تغییر دبی سرعت پمپ به تدریج تغییر می کند.این تغيير تدريجي سرعت پمپ ها باعث می شود دائما و به صورت یکنواخت فشار ثابتی داشته باشد. با توجه به الگوی مصرف آب می توان بوسترپمپ ها را بواسطه تابلو برق نصب شده روی آنها برنامه ریزی و تنظیم نمود. همچنین از یک عدد کنترلر یا PLC برای تنظیم میزان فشار مورد نیاز سیستم استفاده می شود. بواسطه کلید پرشر ترانسمیتر که در خروجی بوستر پمپ وجود دارد، زمانی که کاهش فشار را حس کند فرمان افزایش فرکانس اینورتر را صادر می کند. باعث افزایش سرعت گردش پمپ می شود تا فشار را به مقدار مشخص تنظیم شده برساند.
بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی وسیله‌ای است که از چند پمپ به صورت موازی تشکیل شده است. این موازی قرار گرفتن پمپ‌ها باعث افزایش قدرت و بهره وری دستگاه شده و از این رو می‌توان از آن در آبرسانی بهتر و سریع‌تر استفاده کرد. این ویژگی مشترک تمامی بو‌سترهای پمپ است. از نوع بوستر پمپ خانگی بیشتر برای افزایش قدرت انتقال آب در آپارتمان، ویلا و مجتمع‌های مسکونی بزرگ استفاده می­شود. درواقع با ساختار خاصی که دارد، بهترین گزینه برای استفاده در چنین مکان‌هایی است. احتمالاً اصطلاح بوستر پمپ خانگی را شنیده‌اید، به ویژه اگر درزمینه تأسیسات کار کرده باشید یا قصد بازسازی وسایل آبرسانی خانه خود داشتید.

بوستر خانگی یا تقویت کننده فشار دستگاه یا ماشینی جهت افزایش فشار مایع یا جهت تقویت فشار سیال استفاده می شود. این تجهیزات جهت افزایش فشار گازها نیز به کار گرفته می شوند که جزئیات ساختاری متفاوتی با بوسترهای ابرسانی دارند. این دستگاه مانند یک کمپرسور عمل افزایش فشار را با تراکم مایع انجام میدهد. وظیفه اصلی آنها این است که فشار لازم برای سیستم های آبرسانی یا آبیاری و یا آتشنشانی را تامین نماید. و همچنین هنگام نصب آن در شبکه آبرسانی هنگامی که مصرفی در شبکه وجود نداشته باشد بوستر پمپ ها به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. و لحظه ای مصرفی در شبکه ایجاد گردد برای تامین فشار جهت جبران افت فشار در شبکه آبرسانی اولین پمپ روشن می گردد و در صورتی که این پمپ نتواند افت فشار ایجاد شده در شبکه را جبران کند پمپ های به صورت متوالی شروع به کار خواهند نمود تا فشار ثابتی را در شبکه ایجاد کنند.

https://lifevent.ir/%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%BE%D9%85%D9%BE/


[ بازدید : 9 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبرنویس است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار بهترین لپ تاپ خرید تلویزیون LED لوین فیلم انجام پروژه متلب خرید فالوور ارزان موشن کده مجله زندگی بهتر خرید آنتی ویروس خرید بک لینک خرید آنتی ویروس
بستن تبلیغات [X]